Nová lanovka v Novém městě na Moravě

Nové lanovky se v roce 2007 dočkali lyžaři také na Vysočině. Dvousedačková lanovka Leitner se rozjela na Harusově kopci v Novém městě na Moravě, tato lanovka je první na Vysočině. Nové město je známé také díky běžeckému a biatlonovému areálu. Právě biatlonový areál patří k nejmodernějším na světě, o čemž svědčí i fakt, že se Nové město uchází o Mistrovství světa v biatlonu v roce 2012.  

Sjezdovka na Harusově kopci je asi nejznámější na Vysočině a leží v nadmořské výšce 640 – 730 m.n.m. Dosud vyvážely lyžaře na hlavním spohled od dolní stanice na trasu lanovky / Foto : Karel Klapač 19.09.2007vahu 2 paralelní vleky o délkách 440 a 450 m, kromě toho středisko disponuje lanovým vlekem a lyžařskou školou. Sjezdovou trať o délce 500 m s převýšením 110 m upravuje sněžné pásové vozidlo Kassbohrer Pisten Bully 300. Zasněžování zajišťuje 6 sněhových děl Sufag (2x typ Standart a 4x Silent). Většinu návštěvníků tvoří lyžaři z Brna, Jihlavy a okolí, přibližně 5 – 10 % tvoří lyžařské kurzy. Gastronomické služby zajišťuje bufet pod sjezdovkou a nedaleký skihotel. Odbavování lyžařů zajišťují bezkontaktní turnikety Elvis, které byly pořízeny v roce 2004. Pro večerní lyžování je sjezdovka vybavena osvětlením. Bezplatné parkoviště s kapacitou 400 míst se nachází přímo u sjezdovky, kromě toho se do areálu dostaneme snadno vlakem nebo autobusem – železniční a autobusové nádraží se nachází asi 600 m od areálu. Lyžařský areál je výchozím místem na strojově upravované běžecké trasy, které měří dohromady 100 km.

Za počátek lyžování v současném rozsahu lze na Harusově kopci označit rok 1994, kdy zde byl postaven lyžařský vlek od ostravské firmy Tranmontáž dolní napínací stanice autojeřábem / Foto : Karel Klapač 22.09.2007smontana. V roce 1996 bylo v areálu vybudováno umělé zasněžování, v té době se jednalo o první uměle zasněžovaný areál na Vysočině. Na konci 90. let přibyl druhý paralelní vlek, oba vleky lanovka v  letošním roce nahradila. Narozdíl od původních vleků byla lanovka postavena v levé části sjezdovky, prostor po demontovaných vlecích pak umožnil částečné rozšíření sjezdovky. Jedná se o použitou dvousedačkovou lanovku Leitner, která pochází z rakouského ledovce Pitztal, kde byla spolehorní stanice / Foto : Karel Klapač 24.09.2007čně s tunelovou pozemní lanovkou postavena v roce 1983. V roce 2006 již ovšem tato dvousedačka nemohla stačit nárokům rozvíjejícího se ledovce (Pitztal je mimochodem vyhledávanou destinací českých lyžařů), a tak byla nahrazena odpojitelnou 6-sedačkou Doppelmayr s bublinami a vyhřívanými sedačkami. Ještě na Pitztalu byla původní dvousedačka vybavena pohyblivým rozběhovým pásem ChairKid, který umožňuje pohodlnější nastupování dětí na sedačky. Hydraulicky nastavovaný pás lze v průběhu provozu lanovky zvýšit až o deset cemontáž podpěry č. 3 / Foto : Karel Klapač 14.10.2007ntimetrů, děti tak do sedaček lépe usednou. Tento pás byl samozřejmě zachován i v Novém městě a je tak první svého druhu v České republice. Po demontáži na Pitztalu v létě 2006 byla lanovka převezena do Nového města, kde se vlastními silami skiareálu podrobila repasi. Projekční část zajistila firma Michálek Chrudim. Pohon se nachází v horní stanici, napínání zajišťuje závaží v dolní stanici. Se svou délkou 453 metrů je tato lanovka druhou nejkratší lyžařskou lanovkou v České republice. Výstavba lanovky byla zahájena v červenci, v průběhu července a srpna vybetonovala firma Černý – JZC základy podpěr a stanic. Horní stanice se začala kompletovat již v půlce srpna, v září potom proběhla montáž podpěr autojeřábem. Do provozu byla nová lanovka uvedena 21. prosince 2007. Lanovka, jejíž výstavba přišla na 15 milionů korun, posune areál na Harusově kopci výrazně dopředu. V Novém městě byla první rolba v kraji, první umělé zasněžování a nyní i první lanovka.

Řediteli Ski SnowParku, panu K. Klapačovi jsem položil několik otázek týkajících se výstavby lanovky :

Jaký byl největší problém, který jste museli pří výstavbě lanovky řešit?
Dá se říct že jedním z největších problémů bylo vyřešení majetkoprávních vztahů s majiteli stavbou dotčených pozemků.

Podle čeho jste lanovku vybírali? Proč padla volba zrovna na lanovku z Pitztalu?
Tato lanovka nám vyhovovala především díky délce, velmi dobrému technickému stavu, možnosti účastnit se demontáže a v neposlední řadě cenovým a platebním podmínkám.

Uvažovali jste jako jednu z variant i lanovku zcela novou?
S touto variantou jsme uvažovali původně , ale vzhledem k financování a následné ekonomické návratnosti jsme zvolili levnější variantu.

Z jakého důvodu byl vybrán hnědý nátěr technologie lanovky? Byla to např. podmínka CHKO?
Tento požadavek byl jednou z podmínek CHKO k vydání souhlasu pro stavební povolení.

Jaký bude mít podle Vás vliv spuštění lanovky na význam vašeho střediska?
Očekáváme především nárůst zájmu a návštěvnosti našeho střediska, rozšíření svahu (demontáží vleků zabírajících část svahu), a upevnění pozice nejvýznamnějšího centra lyžování na Vysočině.

(Radim Polcer)

Zpět na zprávy a články

Zpět na úvodní stránku