Spory o lesy brzdí stavbu lanovek

Stavba dvou lanovek, které by pro milovníky nejen sjezdového lyžování propojily Rokytnici nad Jizerou s Harrachovem, naráží na spory o lesy a ochranářské bariéry. Nejen české, ale i celoevropské. Pro obě horská střediska přitom jde o zásadní projekt. Takový, aby mohla obstát nejen v konkurenci alpského lyžování, ale i vůči jiným českým střediskům.
Z rokytnického Studenova a harrachovského Rýžoviště předpokládají investoři z každé strany lanovku na Janovu skálu, plošinu na hřbetu Čertovy hory. Z obou stran přitom zřejmě bude nutné vykácet průseky ve smrkových lesích v nadmořské výšce kolem 1000 metrů. To je přitom hranice, kdy se smrkový les stává evropsky významnou lokalitu. „Nepodařilo se vyloučit významný negativní vliv na lesní porost,“ uvedl včera pro MF DNES při projednání územního plánu Pavel Bauer, který z rokytnické strany Krkonoš zpracovává strategické posuzování vlivů na životní prostředí (SEA). Z harrachovské strany kopce je situace ještě složitější. Vliv na životní prostředí zde zřejmě bude výraznější Přestože v roce 2006 Krajský úřad v Liberci odsouhlasil projekt lanovkového propojení Rokytnice a Harrachova, na základě nového doplnění SEA tuto akci stopnul. „Není to veřejně prospěšná stavba,“ uvedla Jitka Šádková z krajského oddělení posuzování vlivů na životní prostředí.
Podle rokytnické radnice jde ale o stavbu ve veřejném zájmu. „Harrachov i Rokytnice jsou významná horská střediska. Dohromady jde možná až o čtyři a půl tisíce lidí, pro které znamená turistický ruch možnost výdělku,“ oponoval Jaroslav Nechanický z rokytnického stavebního úřadu. Stanovisko Pavla Bauera za SEA je však jednoznačné. „Jde o třicetimetrový průsek lesem. Ten znamená nejen ohrožení větry, ale i kůrovcem.“ Zákon v tomto případě sice připouští kompenzační opatření, ale u smrkového lesa v nadmořské výšce tisíc metrů si to podle Bauera nikdo neumí ani představit. „Připadá mi, že jsme zase na začátku. A to máme za sebou dlouhá jednání s správou Krkonošského národního parku. Věřím ale, že se nakonec dohodneme na schůdné variantě,“ říká ředitel Spartaku Rokytnice nad Jizerou Petr Cee. Právě Spartak, který provozuje oba rokytnické lyžařské areály, jak Horní Domky, tak Studenov, bude investorem lanovky z Rokytnice na Janovu skálu. „Příprava budování lanovky nám odhadem zabere tak pět let. Samotná stavba trvá tak rok. Rozsah investice je zatím těžké odhadnout, když ještě nevíme přesně kudy,“ dodal Cee.
S rozvojem rokytnického Studenova, který by s novou lanovkou přišel, souvisí i doprava. Město Rokytnice si do nového územního plánu proto nechalo zapracovat vybudování nové silnice do Studenova. To se ale vůbec nelíbí místním lidem. Podle mnoha připomínek by silnice narušila vodní prameny a tím ohrozila zásobování pitnou vodou pro minimálně padesátku domů. „Alpy z nás stejně nikdy nebudou. Jestli sem bude jezdit sedm nebo třicet tisíc lyžařů, nevidím v tom žádný rozdíl. Jestli sledujete globální oteplování, tak musíte vědět, že již brzy budeme bez sněhu.“ Podobné připomínky mají trvalí obyvatelé Rokytnice k chystané silnici.

(MF Dnes - Jaroslav Hoření)

Zpět na zprávy a články

Zpět na úvodní stránku